„Falešné“ kování

Po celá léta probíhaly různé pokusy, během nichž jsme pátrali po nějaké proceduře, kterou bychom získali podobné vlastnosti výrobku jako při kování při vysokých teplotách.

Byly to opravdu kreativní pokusy, počínaje tlakovým litím, jehož produkty jsou co do vzhledu dokonalé, ale z mechanického hlediska mají nepředvídatelné vlastnosti, neboť jsou vlákna oceli uspořádána zcela nahodile, až po takzvané „studené kování“, které popisuje něco neexistujícího.

Tento proces spočívá ve stlačení kovu za studena, které by teoreticky mělo mít podobné výsledky jako skutečné kování, ale představa, jak tento proces probíhá bez skutečného žáru, nevyhnutelně vede k pocitu, že se jedná o cosi nereálného. Hlavice ukovaná za tepla bude silnější, neboť se její síla liší v závislosti na tom, kde je nejvíce potřeba.

Díky této různorodé tloušťce bude, na rozdíl od lisované špice, lehčí, neboť je zesílena jen tam, kde je to třeba a bude také lépe vyvážená, neboť má každý prvek správně rozloženou hmotnost a ten rozdíl je velice znát. Bude to také trochu dražší, ale za ty vlastnosti to stojí.

Stopadesátiletá zkušenost firmy Grivel tuto technologii dovedla k dokonalosti, takže poměr mezi cenou a kvalitou zůstává stále velice příznivý.